Hejného metóda

HEJNÉHO METÓDA

Aj v našej materskej škole hľadáme nové spôsoby ako oživiť výchovno - vzdelávací proces a v poslednej dobe nás zaujala Hejného metóda, ktorá rozvíja matematické myslenie dieťaťa. Ponúka také aktivty, ktoré rozohrávajú situácie, pričom dieťa vášnivo diskutuje a zbiera skúsenosti, a rozvíja tým svoju osobnosť.

Kľúčové princípy Hejného metódy:

1. Budovanie schémat - dieťa vie a všíma si objekty, predmety a javy, na ktoré sme ho predtým neupozorňovali.
  2. Práca v prostredí - v ktorom sa dieťa dobre cíti a je mu prirodzené.
  3. Prelínanie tém - matematické pojmy spolu úzko súvisia a sú všade okolo nás.
  4. Rozvoj osobnosti - učí dieťa vyhodnocovať, argumentovať, odôvodňovať a diskutovať.
  5. Skutočná motivácia - vychádza z vnútra dieťaťa.
  6. Reálne skúsenosti - dieťa nevedomky úzko spolupracuje s ostatnými deťmi, pri ktorých si dokáže urobiť svoj vlastný úsudok.
  7. Radosť z matematiky - podporuje u dieťaťa vieru vo svoje schopnosti a odbúrava blok z matematiky.
  8. Vlastný poznatok - vlastné poznatky prevážia nad poznatkami prevzatými.
  9. Rola učiteľa - dieťa je v ponúknutých aktivitách sprievodcom, učiteľom a facilitátorom.
  10. Práca s chybou - dieťa pracuje s chybou a tá ho dovedie k hlbšej skúsenosti.
  11. Primerané výzvy - metóda rešpektuje individuálne osobnosti dieťaťa.
  12. Podpora spolupráce - dieťa pracuje v dvojiciach a v skupine, nakoľko výsledok sa rodí na základe spolupráce.

Na základe Hejného metódy chceme poukázať na iný spôsob edukácie a tým zabezpečiť deťom lepší prechod do základnej školy.

dnes je: 17.1.2019

meniny má: Nataša